راهنمای جامع بسته بندی محصولات صنایع غذایی

راهنمای جامع بسته بندی محصولات صنایع غذایی

داشتن دانش نحوه بسته بندی ایده‌آل برای هر تولید کننده امری ضروری است و در این نوشته راهنمای جامع بسته بندی محصولات صنایع غذایی در اختار شما قرار داده می شود. بسته بندی نشان دهنده هویت شرکت، محصول و هدف شما به مشتری‌هایتان است. نه تنها باید در بسته بندی خود خلاقیت داشته باشید بلکه باید مشتریان خود را نیز جذب کنید و آنها را برای خرید هیجان زده کنید. با این حال، وقتی نوبت به بسته بندی مواد غذایی می‌رسد، موارد دیگری نیز باید مورد توجه قرار گیرند.
شرایط سفارش
بسته بندی محصول شما باید جذاب باشد و مشتری را متقاعد کند تا محصول را انتخاب کند، باید به هر نوع ماده غذایی بطور جداگانه رسیدگی کنید. هر محصول دارای ماندگاری خاص خود، الزامات محافظت و مقررات لازم برای بسته بندی می باشند. با در نظر گرفتن این موارد درمی‌یابید که بسته‌بندی امری طولانی مدت است که نیاز به آینده نگری دقیق برای بالا بردن وفاداری مشتریان و افزایش فروش دارد.

بسته بندی محصول

محصول خود را بشناسید

بدیهی است که شما محصولی که می فروشید را می‌شناسید. اما آیا اطلاعات شما به اندازه کافی است؟ هرچه دانش شما نسبت به محصول بیشتر باشد، خروجی بسته بندی بهتر می‌شود. از خودتان بپرسید:
● آیا همه مواد تشکیل دهنده محصولات غذایی خود را می‌شناسم؟
● برای تازه نگه داشتن محصول به چه مواد نگهدارنده ای نیاز دارید؟
● آیا احتمال آلرژی زا بودن این ماده غذایی برای افراد وجود دارد؟
مواد آلرژی‌زا نه تنها در محصولات غذایی بلکه در دیگر نقاط شرکت شما نیز اهمیت بسیاری دارد. فرآوری که برای آجیل، لبنیات یا صدف استفاده می شود، باید بهترین تکنولوژی را داشته باشد تا آلودگی های احتمالی به حداقل برسد.

محافظت از مواد غذایی

بسته بندی محصولات در صنایع غذایی خاص است زیرا باید محتویات داخل بسته حتی پس از ساعت‌های طولانی حمل و توزیع، تازه و ایمن برای مصرف باقی بماند. به همین دلیل، محصولات خاصی به انواع خاصی از مواد بسته بندی نیاز دارند که از آنها در برابر درجه حرارت، دستکاری و غیره محافظت نماید. مواد غذایی منجمد، مواد غذایی خشک و مواد غذایی قابل خراب شدن، برای حفظ طراوت و تازگی به انواع مختلفی از بسته بندی نیاز دارند. همچنین انتخاب یک ماده بسته بندی که در مقابل آلودگی مقاومت کند نیز مهم است. بخش مهم دیگری که از محصول شما محافظت می‌کند، اطمینان از این است که افراد درگیر در فرآیند بسته بندی، محصول را به اندازه شما می‌شناسند. بسته بندی اقلام مختلف مواد غذایی نیازهای متفاوتی دارند.
مواد مختلف می توانند روی ظاهر کلی بسته بندی شما تاثیر بگذارند و با مواد خاص عملکرد بهتری داشته باشند. غذاهای تازه مانند گوشت و فرآورده‌های آن، برای جلوگیری از وجود هرگونه باکتری و مشاهده کیفیت آن ها نیاز به بسته بندی هایی دارند که داخل آن‌ها قابل مشاهده باشد. کار با یک متخصص بسته بندی می تواند به شما در انتخاب بهترین مواد برای محصولات خاص کمک کند. آنها می دانند کدام ترکیبات بهتر کار می کنند و به ماندگاری محصول شما نیز کمک کنند.

بسته بندی میوه و سبزی

بودجه

شما نمی توانید تأمین کننده بسته بندی خود را بدون در نظر گرفتن بودجه در نظر بگیرید. بسته بندی قطعاً ارزان نیست. در حقیقت، بسته بندی معمولاً حدود 10٪ از هزینه کل محصول شما را در بر خواهد داشت. هنگامی که هزینه های تولید، حمل و نقل و توزیع را اضافه می‌کنید، ممکن است هنگام بسته بندی محصول خود کمی به مشکل کمبود بودجه برخورد کنید. هزینه‌های کل تولید را در همان ابتدا محاسبه کنید و سپس هزینه مواد و نیروی کار را اضافه کنید. اگر کسب و کار شما توان مالی برای طراحی بسته بندی ایده آل خود را ندارد، از این کار دست بکشید. بسته بندی مواد غذایی به طور مداوم در حال تحول و تغییر است، بنابراین در یک یا دو سال طرح قابل قبول شما می تواند قابل استفاده باشد.

بسته بندی شکلات لاکچری

روندها

با توجه به این نکته که صنعت همیشه در حال تغییر است، روند بسته بندی می‌تواند نقش زیادی در طراحی محصول شما داشته باشد. به عنوان مثال، معمولا بسته بندی های سازگار با محیط زیست در صنایع مختلف از جمله مواد غذایی و نوشیدنی با محبوبیت زیادی رو به رو می شوند. حواستان به رقبایتان باشد. آخرین فردی که از یک روش بسته بندی محبوب استفاده می کنید نباشید. ماندن در بالای روند بازار، این بینش را در مورد اینکه چه عناصر طراحی برای محصولات خاص استاندارد هستند، ارائه می دهد. اگرچه مطمئناً در طراحی بسته بندی ابتکار عمل بسیار مهم است، اما انحراف بیش از حد از هنجارهای کاملاً شناخته شده درواقع می تواند مصرف کنندگان را سردرگم کرده و آنها را از محصول شما دور کند. در طی فرایند طراحی بسته بندی، تمام تلاش خود را بکنید تا تعادل بین خلاق بودن و آشنا و نرمال بودن برقرار شود.
برخی از بسته بندی‌های عالی را در صنعت خود بررسی کنید تا از آنها الهام بگیرید. در هر مرحله از طراحی، با توجه به روش های استانداردی که برای بسته بندی استفاده می کنید، مواد بسته بندی و تاثیرات آن‌ها بر روی محیط زیست نیز مشخص می شود.

هویت برند و بسته بندی

هویت محصول و برندسازی

طراحی بسته بندی یک محصول باید نشانگر نام تجاری شرکت تولید کننده آن باشد و بسته بندی محصولات غذایی نیز از این قاعده مستثنی نیست. اطمینان حاصل کنید که بسته بندی انتخاب شده برای محصول غذایی شرکت شما برای مخاطبان جذاب است. همانطور که قبلاً گفته شد، طراحی بسته بندی شرکت شما نباید بیش از حد از هنجارهای شناخته شده جهانی منحرف شود، اما باید به برند شما کمک کند تا خود را از دیگران متمایز کنید. نحوه ارائه یک محصول می تواند عامل تعیین کننده خرید بین برند شما نو محصول دیگری باشد. نحوه طراحی بسته بندی مشتری را از بسیاری جهات تحت تأثیر قرار می دهد.
چیزهای ریز مانند رنگ بخش هایی از بسته بندی یا اینکه بسته بندی قابل بازیافت است یا خیر، بر روی تصمیم خرید تاثیر می گذارد. بازار هدف محصولتان را به خوبی مطالعه کنید و خواسته ها و یا نکات منفی را از دید مشتری تان بررسی و مشخص کنید. بسته بندی در صنایع غذایی دارای ملاحظات بسیار ویژه‌ای است که برای جلوگیری از خراب شدن محصولات قبل از رسیدن به مشتری، نیاز به آینده نگری دارد. با در نظر داشتن این عوامل و خلاقیت در طراحی شما می تواند در بازار هدف جلب توجه کنید و تاثیر مثبتی بر استراتژی فروش محصول خود داشته باشید.

جعبه عسل استوانه ای
برای مشاوره برای چاپ و بسته بندی با ما تماس بگیرید یا از طریق واتساپ درخواست خود را ارسال کنید. شرکت تاپ پک با بیش از 8 سال سابقه در صنعت چاپ و بسته بندی محصول انواع جعبه دلخواه شما را تولید می کند. برای مشاهده نمونه محصولات اینجا کلیک کنید.
منبع

Leave a Reply

Your email address will not be published.

واتساپ
whatsapp ar