راهنمای جامع راه اندازی رستوران و کافه سیار

راهنمای جامع راه اندازی رستوران و کافه سیار

رستوران های سیار (فود تراک) پدیده ای جدید نیستند ولی به تازگی محبوبیت زیادی در شهر های بزرگ پیدا کرده اند. راه اندازی یک رستوران سیار کار آسانی نیست و تقریبا همه کارهایی که برای راه اندازی یک رستوران نیاز است برای فود تراک نیز باید انجام شود.
برای سهولت کار شما در این نوشته تمام اطلاعات لازم برای راه اندازی یک رستوران یا کافه سیار را گرد آوری کرده ایم.

ماشین غذای سیار با طرح خلاقانه

انواع ماشین سیار خوراکی و دیزاین ماشین بر اساس نوع خوراکی

اولین قدم انتخاب نوع خوراکی است که می خواهید به فروش برسانید. در ادامه نمونه های مختلف فود تراک با طراحی های مناسب معرفی می شوند. برگ برنده رستوران های سیار امکان دیزاین خاص و متفاوت است که آن ها را جذاب می کند و امکان رقابت با رستوران ها و کافه ها را به وجود می آورد.

کافه سیار

کافه سیار مشکی خاص

کافه سیار صورتی و مشکی

کافه سیار سفید و مشکی

قست فود سیار

فود تراک غذای فست فودی سفید و قرمز
ماشین فروش غذا سیار همبرگر و فست فود

ماشین بستنی سیار

فود تراک بستنی
بستنی فروشی سیار
ماشین بستنی سیار با دیزاین خاص

ماشین آب میوه سیار

آب میوه فروشی سیار آبی

آب میوه سیار

آب میوه سیار سبز

ماشین کیک و شیرینی

ماشین سیار دونات صورتی

ماشین دونات سیار

کسب مجوزهای لازم

همانند رستوران و کافی شاپ برای راه اندازی یک فود تراک نیز نیاز به کسب مجوز های لازم می باشد. برای این کار باید مجوز و پروانه بهداشت و مجوزهای لازم از سوی شهرداری و پلیس راهنمایی و رانندگی اخذ شوند. به جز این‌ها مالک فست فود سیار، باید یک برنامه کنترل بهداشتی (HACCP)، ارائه کند. این اطلاعات ممکن است در طول زمان تغییر کنند یا از شهری به شهر دیگر متفاوت باشند.

برنامه ریزی بودجه

برنامه ریزی بودجه بسیار حیاتی است. قسمت اصلی هزینه های شما خرید ماشینی است که در آن به تهیه غذا می پردازید. ولی علاوه بر آن باید هزینه تجهیزات، نیروی کار، بسته بندی، مجوزهای لازم و مواد اولیه را هم در نظر بگیرید. هزینه نگهداری ماشین و تجهیزات هم نباید نادیده گرفته شوند. با احتساب همه این هزینه ها می توانید قیمت مناسب برای منو خود انتخاب کنید و میزان درامد خود را مشخص کنید. قوانین مالیاتی برای رستوران ها همواره در حال تغییر می باشد و قبل از راه اندازی بهتر است بررسی کنید که چقدر مالیات باید بپردازید و آیا معافیت مالیاتی برای اوایل کار شامل شما می شود یا خیر.

انتخاب ماشین مناسب

اصلی ترین قسمت کار انتخاب ماشین مناسب است. خرید ماشین نو یا دست دوم یا کرایه آن بسته به بودجه و نوع بیزینس شما دارد. بهتر است ماشینی انتخاب کنید که برای تجهیزات کسب و کار شما فضای کافی داشته باشد و هزینه نگهداری آن بالا نباشد. قسمت فروش و ویترین نیز بسیار مهم است چون باعث جذب مشتری می شود.

فود تراک سیار غذای مکزیکی

ماشین شیار فروش مک اند چیز (غذا)

انتخاب تجهیزات اشپزخانه مناسب

تجهیزات آشپز خانه باید مناسب با نوع کسب و کار تهیه شوند و چون معمولا از بیرون قابل مشاهده هستند بهتر است نو بوده و شیک و تمیز به نظر برسند. به دلیل هزینه بالای تجهیزات، انتخاب تجهیزات رستوران یا فست فود از اهمیت بالایی برخوردار است. تجهیزات آشپزخانه که هر رستوران و فست فود به آن نیاز دارد!

تجهیزات رستوران سیار
تجهیزات داخلی فود تراک

تجهیزات داخلی ماشین غذا

انتخاب مکان استقرار و فروش

انتخاب مکان استقرار از اهمیت بالایی برخوردار است. این مکان باید به گونه ای باشد که افراد زیادی از آن جا عبود کنند و فود تراک کاملا مشخص و در دید افراد باشد. برای افزایش سود می توان در ساعات مختلف روز یا حتی روزهای مختلف مکان های مختلف را انتخاب کرد. به عنوان مثال در روز های کاری مناطق اداری بسیار پر رفت و آمد هستند ولی در آخر هفته ها مراکز تفریحی و خرید.
انتخاب مکان فروش برای رستوران سیار و کافه سیار متفاوت است چون مخاطب های متفاوتی دارند.

جانمایی فود تراک

تهیه بسته بندی مناسب برای بیرون بر

ماشین های فروش غذا معمولا مکانی برای سرو غذا ندارند و غذا و نوشیدنی های خود را به صورت بیرون بر ارائه میکنند و به همین دلیل بسته بندی بیرون بر برای آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. برای کافه های سیار، لیوان های دوجداره مناسب، سینی لیوان و پاکت بیرون بر و دلیوری برای شیرینی لازم است. برای ماشین های غذا، جعبه پیتزا، همبرگر، سینی سوخاری، جعبه سیب و سایر انواع بسته بندی ضروری می باشد. بسته بندی محصول مناسب علاوه بر حفظ کیفیت غذا به نوعی تبلیغ کسب و کار شما نیز می باشد.

لیوان بیرون بر کافه سیار

بسته بندی بیرون بر برای ماشین غذا سیار

جذب مشتری بیشتر

برای جذب مشتری بیشتر می توان از رنگ ها و دیزاین های خاص استفاده کرد و در شب از نورپردازی و تابلو های خاص استفاده کرد. قرار دادن تعدادی میز و صندلی در جلوی فود تراک نیز می تواند به جذب مشتری کمک کند.

نورپردازی کافه سیار در شب

نورپردازی رستوران سیار در شب

صندلی بیرون کافه سیار

منبع

Leave a Reply

Your email address will not be published.

واتساپ
whatsapp ar