کیسه تبلیغاتی کاغذی و پارچه ای برای دوستداران محیط زیست

کیسه تبلیغاتی کاغذی و پارچه ای برای دوستداران محیط زیست

دلایل زیادی وجود دارد که کارشناسان محیط زیست، استفاده از کیسه تبلیغاتی کاغذی و پارچه ای را توصیه می کنند. کیسه های خرید پلاستیکی برای سلامت محیط زیست وانسان ضرردارد. به دلیل تأثیرات منفی ناشی از این کار بسیاری ازشهرها و کشورهای جهان استفاده کیسه های پلاستیکی را ممنوع کرده اند.
دلایل زیر نشان می دهد که چرا دولت های ملی و محلی باید استفاده از کیسه های پلاستیکی را ممنوع کنند.

پاکت پارچه ای

 1. کیسه های پلاستیکی زمین و آب را آلوده می کنند.
  از آن جا که آن ها بسیار سبک وزن هستند می توانند از طریق باد و آب فاصله زیادی را طی کنند. آن ها چشم اندازهای زیبای طبیعت را از بین می برند، در حصارها و درختان به دام می افتند، در آبراهه ها شناور می شوند، و در نهایت به اقیانوس ها می رسند.
 2. کیسه های پلاستیکی از منابع غیر قابل تجدید ساخته شده اند.
  اکثریت کیسه های پلاستیکی از پلی پروپیلن ساخته شده اند. که از نفت و گاز طبیعی به دست می آید. هر دو این مواد منابع فسیلی غیر قابل جانشین هستند و از طریق استخراج و تولید آن ها، گازهای گلخانه ای ایجاد و باعث تغییرات اقلیمی جهانی می شود. تولید این کیسه ها انرژی زیادی مصرف می کند برای تولید 9 کیسه پلاستیکی، انرژیی معادل راندن ماشین به فاصله یک کیلومتر مصرف می شود.
 3. پلاستیک از بین نمی رود.
  کیسه های پلاستیکیی که از نفت ساخته شده اند هرگز واقعا از بین نمی روند. اتفاقی که می افتد این است که که پلاستیک در محیط زیست، شکسته و به قطعات کوچک تقسیم می شود که در اقیانوس توسط ماهی ها مصرف می شود. امروزه بین 46،000تا1،000،000 قطعات پلاستیکی در هر یک و نیم کیلومتر مربع از اقیانوس های جهان به صورت معلق وجود دارد.
 4. کیسه های پلاستیکی برای حیات وحش و زندگی دریایی مضرند.
  کیسه های پلاستیکی توسط حیوانات، پرندگان و موجودات دریایی مانند ماهی و لاک پشت های دریایی به عنوان غذا اشتباهی گرفته می شوند. پس از مصرف ، پلاستیک مجاری گوارشی این حیوانات را از بین می برد و می تواند باعث ایجاد بیماری های عفونی مختلف و حتی مرگ شود.
 5. مضرات کیسه پلاستیکی

 6. کیسه های پلاستیکی برای سلامت انسان مضرند.
  قطعات پلاستیکی در اقیانوس می توانند آلاینده هایی را مانند PCB ها (پلی فنل های بفنیل) و PAH ها (هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای) جذب کنند، که به عنوان مواد شیمیایی خراب کننده هورمون شناخته می شوند. هنگامی که موجودات دریایی پلاستیک را در اقیانوس مصرف می کنند ، این مواد شیمیایی از طریق زنجیره غذایی به انسان هایی که ماهی و سایر موجودات دریایی را می خورند، منتقل می شود.
 7. کیسه های پلاستیکی آسان بازیافت نمی شوند.
  اکثر مراکز بازیافت قابلیت بازیافت کیسه های پلاستیکی را ندارند و در نتیجه، میزان بازیافت واقعی برای کیسه های پلاستیکی حدود 5٪ است.
 8. کیسه پلاستیکی دارای هزینه های اضافی است
  فراتر از هزینه های مربوط به تولید و خرید کیسه های پلاستیکی توسط خرده فروشان، هزینه های خارجی استفاده از کیسه پلاستیکی هم زیاد است که اغلب در نظر گرفته نمی شود. این هزینه ها عبارتند از: هزینه های واقعی محیط زیست ، از استخراج و تخلیه منابع تا ازدست دادن حیات وحش و …
  متاسفانه چنین هزینه هایی معمولا در اکثر تحلیل های اقتصادی گنجانده نمی شوند، اما این تاثیرات منفی واقعی هستند.
 9. جایگزین های بهتری در دسترس هستند.
  کیسه های قابل استفاده مجدد در دسترس هستند که بسیار با دوامند و می توانند بارها مورد استفاده قرار گیرند.

تا به امروز، بیش از 40 کشور و شهر در سراسر جهان استفاده از کیسه های پلاستیکی را ممنوع کرده اند. این توصیه دبیرخانه محیط زیست سازمان ملل نیز می باشد.

پاکت بیرون بر

ساک خرید

برای آن دسته از دولت هایی که با ممنوعیت کامل کیسه های پلاستیکی مخالفند، گزینه دیگر این است که مالیاتی برای استفاده از کیسه های پلاستیکی ایجاد کنند، در این صورت مصرف کنندگان برای هر کیسه پلاستیکی هزینه کمی پرداخت می کنند. این استراتژی تا حد زیادی مصرف کیسه پلاستیکی را کاهش می دهد.

در ایرلند این هزینه در سال 2002 اضافه شد و استفاده از کیسه های پلاستیکی حدود 90 درصد کاهش یافت .در حال حاضر کشورها و شهرهای دیگر نیز چنین مالیاتی را اضافه کرده اند از جمله انگلستان، استرالیا و نیویورک.
منبع

تاپ پک

Leave a Reply

Your email address will not be published.

واتساپ