طرز نوشتن منوی رستوران و اصول طراحی منو

طرز نوشتن منوی رستوران و اصول طراحی منو

در صنعت رستوران، فست فود و کافی شاپ داشتن طراحی منوی خوب، که با دقت طرح ریزی و برنامه ریزی شده است ضروری است. منوی شما ابزاری اصلی است که فروش بیشتر را به سمت کار شما سوق می دهد و طراحی منو به شما برای فروش بیشتر و افزایش سود کمک می کند. علاوه بر این، مطالعات نشان داده اند که یک منوی خوب طراحی شده می تواند سود شما را 10 تا 15٪ افزایش دهد. برای اطمینان از ایجاد بهترین منوی ممکن، ما این راهنمای جامع را برای شما نوشته ایم که روند کار را توضیح داده و ایده های مفیدی در مورد منوی رستوران ارائه می دهد.

چگونه می توان یک منو را طراحی کرد؟ چگونه یک سبک را انتخاب کنید؟ چگونه یک منو را بنویسید؟ چگونه می توانید توضیحات منو را بنویسید؟

مهندسی منو رستوران و فست فود

نحوه ایجاد منو

طراحی یک منو می تواند نگران کننده باشد و سخت به نظر برسد، اما این روند را می توان با چند مرحله ساده طی کرد:

لیست موارد منو خود را نهایی کنید و آن را در صفحه منوی گسترده قرار دهید. لیست خود را به بخش هایی مانند صبحانه، ناهار، شام,پیش غذا، دسر و غیره تقسیم کنید و طرح منو خود را طراحی کنید. در نظر بگیرید که مشتریان شما با مطالعه منو چگونه می توانند از منوی شما استفاده کنند. مطمئن شوید که منوهای کافی برای مشتریان خود دارید.

اگرچه این مراحل فرایند اساسی ایجاد منو را بیان می کند، اما باید فکر و اندیشه زیادی را در طراحی منوی خود قرار دهید. در زیر، ما بهترین روش ها برای طراحی منو را برای استفاده آسان مشتریان و کمک به تسهیل فروش ارائه می دهیم.

نحوه فهرست کردن منوی شما

وقتی مشتریان به منوی شما نگاه می کنند، چشمان آنها به مکان های خاصی روی آن جلب می شود، بنابراین در اینجا می توانید محبوب ترین آیتم های با بالاترین حاشیه سود مانند دسر و پیش غذا را قرار دهید. سه نقطه از منو که مشتریان در ابتدا به آن نگاه می کنند توسط مهندسین منو و روانشناسان مثلث طلایی خوانده می شود.

فهرست کردن منوی شما

مثلث طلایی

مثلث طلایی اصطلاحی است که مهندسین منو از آن استفاده می کنند تا به سه مکان در منوی شما اشاره کنند که بیشتر مشتریان تمایل دارند در ابتدا به آن نگاه کنند. سه نقطه مهم در مثلث وجود دارد:

وسط: بیشتر مشتریان ابتدا به وسط منوی شما نگاه می کنند. این مکان عالی برای قرار دادن موارد خاص یا موارد ویژه منو است.

گوشه بالا، سمت راست منو: مکان دوم که چشمان مشتری تمایل به آن دارد، گوشه بالا سمت راست صفحه است. در اینجاست که بسیاری از رستوران ها غذای اصلی خود را قرار می دهند.

گوشه بالا، سمت چپ منو: بعد از گوشه بالا سمت راست، بیشتر مشتریان تمایل دارند گوشه بالا سمت چپ را نگاه کنند. این مکان جای مناسبی برای پیش غذاها است، که همراه با سایر موارد می تواند سود شما را بالا ببرد.

محصولات رستورانی تاپ پک

طراحی چیدمان منو

شما می خواهید بالاترین مناطق مهم منوی خود را به محبوب ترین موارد و غذاهای دارای بالاترین سود اختصاص دهید. هنگامی که تصمیم گرفتید کدام بخش ها را در مثلث طلایی قرار دهید، می توانید نحوه چیدمان بقیه موارد فهرست خود را تعیین کنید. یکی از موارد بعدی که باید تصمیم بگیرید این است که چند بخش را می خواهید در فهرست خود داشته باشید.

بخش های منو

هنگام ایجاد بخش های مختلفی که در منوی شما قرار می گیرد، باید در نظر بگیرید که چند مورد در منو دارید و چگونه می توان آنها را دسته بندی یا تقسیم کرد. به عنوان مثال، آیا می توانید بخش اصلی منوی خود را به دسر و ساندویچ تقسیم کنید؟ یا می توانید آنرا بیشتر در بخش های غذاهای گوشتی مانند گاو، مرغ، و غذاهای دریایی تقسیم کنید؟ هنگامی که صحبت از ایجاد بخش ها می شود، بهتر است تا حد امکان خاص باشد، بنابراین مشتریان شما می توانند به راحتی چیزی را پیدا کنند که برای آنها جذاب باشد.

ایجاد بخش های منو برای موارد خاص مانند گوشت گاو، گوشت ماهی یا مرغ به خصوص در رستوران های محلی که دارای منوی خاص هستند ضروری است چون ممکن است مشتریان با آنها آشنا نباشند.

نکاتی برای ایجاد چیدمان منو

نکاتی برای چیدمان بهتر منو

چند ایده منوی رستوران که باید هنگام انتخاب طرح خود در نظر بگیرید:

یک صفحه یا منوی جداگانه برای دسرهای خود ایجاد کنید. مطالعات نشان داده است که اگر دسرهای شما در فهرست اصلی قرار داشته باشند، مشتریان کمتر سفارش می دهند. رستوران هایی که انتخاب گسترده ای از نوشیدنی ها دارند نیز ممکن است بخواهند. یک منوی نوشیدنی جداگانه تهیه کنند تا فضای خیلی زیادی از منو اصلی آن ها گرفته نشود. شما ممکن است بخواهید نوشیدنی های محبوب را در فهرست اصلی خود قرار دهید، مانند نوشابه، چای یا لیموناد.

اگر رستوارن شما انتخاب های مختلفی از غذاهای گیاه خواری، ویگن یا بدون گلوتن دارد، بخش های اختصاصی برای این موارد را اظافه کنید. ایجاد یک بخش جدید باعث می شود تا مشتریانی که رژیم های جایگزین دارند، آیتم هایی از منو را که می توانند بخورند، آسان تر انتخاب کنند. می توانید با قرار دادن یک جعبه یا حاشیه در اطراف آنها، موارد خاص منو مانند ویژه های ویژه، فقط با موارد محدود یا موارد فصلی را اختصاصی کنید. این امر به شما کمک می کند تا غذای ویژه شما از سایر موارد متمایز شود و نظر مشتریان را به سمت آنها جلب کند. همچنین می توانید آنها را در مرکز صفحه خود قرار دهید تا توجه بیشتری به آنها جلب شود.

تعداد صفحات منو

تعداد صفحات موجود در منو شما از همه مهمتر به تعداد غذا های شما بستگی دارد. اما، وقتی صحبت از منو می شود، کمترین تعداد صفحه هم زیاد است. اگر منوی شما دارای صفحات بسیار زیادی است، می تواند برای مشتریان شما بسیار گیج کننده باشد.

متداول ترین نوع منو دارای دو صفحه است و فضای زیادی را برای شما فراهم می کند تا موارد منو خود را بدون نیاز به اطلاعات زیاد برای لیست کردن فهرست کنید. اگر رستوران شما مدرن است یا دکور امروزی دارد، ممکن است برای داشتن صفحه بزرگتر یا یک طراحی منحصر به فرد تصمیم بگیرید.

انتخاب سبک برای منو

مهم است که سبکی را که انتخاب می کنید منعکس کننده مفهوم تجارت و جذابیت شما باشد. در اینجا چند سبک متداول وجود دارد که می تواند هنگام انتخاب سبک برای منو، شما را راهنمایی کند:

انتخاب سبک منو

لوکس: منوهای لوکس معمولاً کوتاه هستند و فقط چند مورد در صفحه وجود دارد. تصاویر بسیار کمی در آن وجود دارد و معمولاً از یک قلم خاص و شیک استفاده می شود.

کودکانه-دوستانه: این منوها در رستورانهای دوستانه خانوادگی ارائه می شود و معمولاً دارای تعداد زیادی عکس و رنگهای روشن هستند که می توانند علاقه کودک را به خود جلب کنند. همچنین ممکن است بخواهید از یک فونت بزرگ استفاده کنید که بسیار آسان قابل خواندن باشد.

مدرن: این منوها در رستوران های مدرن گسترده هستند و طراحی آن بیشتر به موضوع تجارت شما بستگی دارد. اما، بسیاری از رستوران های مدرن دارای منوهایی هستند که براق هستند، با طرح های جالب، تصاویر سفارشی و قلم های شیک.

نوستالژیک: با افزایش سن منوهای نوستالژیک محبوب تر می شوند. این منوها به طور معمول از سبک قدیمی و همچنین چند تصویر در هر صفحه استفاده می کنند. علاوه بر این، اگر انتظار دارید که رستوران شما یک مشتری های قدیمی داشته باشد، ممکن است بخواهید فونت خود را بزرگتر کنید، در نتیجه خواندن آن آسان است.

چگونه سبک خود را انتخاب کنید

نوشتن توضیحات منوی اشتها آور، مشتریان شما را ترغیب می کند تا چیز جدیدی را امتحان کنند، اطلاعاتی را در مورد حساسیت غذایی یا رژیم های غذایی جایگزین برای مهمانان ارائه دهید، و به مشتریان کمک کنید ظرفی را پیدا کنند که برای آنها جذاب باشد. بعلاوه، اگر در غذاهای خود از اسامی منحصر به فرد استفاده می کنید یا غذاهای محلی زیادی سرو می کنید، نوشتن توضیحات منو می تواند به مشتریان شما کمک کند تا دریابند انتخاب آن ها چه غذایی خواهد بود.

چگونه غذای خود را توصیف کنیم

نوشتن توضیحات منوی اشتها آور، مشتریان شما را ترغیب می کند تا چیز جدیدی را امتحان کنند، اطلاعاتی را در مورد حساسیت غذایی یا رژیم های غذایی جایگزین برای مهمانان ارائه دهید، و به مشتریان کمک کنید ظرفی را پیدا کنند که برای آنها جذاب باشد. بعلاوه، اگر در غذاهای خود از اسامی منحصر به فرد استفاده می کنید یا غذاهای محلی زیادی سرو می کنید، نوشتن توضیحات منو می تواند به مشتریان شما کمک کند تا دریابند انتخاب آن ها چه غذایی خواهد بود.

شما باید از توضیحات خود استفاده کنید تا نه تنها مواد موجود در غذا را ذکر کنید، بلکه برای توصیف طعم و بافت مواد غذایی نیز هست. به عنوان مثال، به جای اینکه فقط همه مواد تشکیل دهنده را در یک سالاد قرار دهید، از صفت های صوتی برای جذابیت بیشتر استفاده کنید، مانند ترد، شیرین و آبدار.

نحوه استفاده از تصاویر در منو

افزودن تصاویر به منوی شما می تواند به مشتریان شما کمک کند تا با ارائه ایده ای از ظروف شما، تصویری از آنچه را که انتظار دارند داشته باشند. اما، بسیاری از تصاویر در منوی شما دارای مفهوم منفی هستند، زیرا بسیاری از مشتریان تصاویر زیادی را در این فهرست با رستوران هایی که غذاهای کم هزینه و کم کیفیت ارائه می دهند مقایسه می کنند. در اینجا چند نکته مفید وجود دارد تا بتوانید از منوی خود نهایت استفاده را ببرید:

نحوه استفاده از تصاویر در منوی شما

شما می خواهید از بالاترین کیفیت تصاویر موجود استفاده کنید.از حداکثر دو تصویر در یک صفحه استفاده کنید، مگر اینکه یک رستوران زنجیره ای باشید. از تصاویر محبوب تر استفاده کنید استفاده از آن تصاویر باعث علاقه مشتریان شما خواهد شد و باعث می شود که آنها بتوانند راحت تر آن غذا را سفارش دهند.

اگر چندین انتخاب دارید، ممکن است ارزش این را داشته باشد که به یک عکاس حرفه ای مواد غذایی بسپارید تا از تصاویر با کیفیت و واقعی از غذاهای رستوران شما استفاده کند. اگر منوی خود را به روز می کنید، می توانید اینستاگرام را بررسی کنید و ببینید که آیا هر مشتری عکس هایی که از غذای خود و بصورت آنلاین ارسال کرده است چگونه است شما می توانید از آن ها استفاده کنید اما اگر قصد دارید از تصاویر اینستاگرام یا رسانه های اجتماعی استفاده کنید، حتما با مالک عکس تماس بگیرید و ابتدا اجازه آنها را بخواهید.

محصولات کافی شاپی تاپ پک

انتخاب یک طرح رنگی

رنگ هایی که در منوی خود استفاده می کنید در مورد رستوران و برند شما چیزهای زیادی می گوید، بنابراین باید آنها را با دقت انتخاب کنید. علاوه بر این، رنگهایی که انتخاب می کنید می تواند بر اشتهای مهمانان شما تأثیر بگذارد.

انتخاب رنگ منو

به عنوان مثال، رنگهای روشن مانند قرمز، زرد و نارنجی می توانند اشتهای مشتری شما را افزایش داده و آنها را برای غذای شما هیجان زده کنند. از طرف دیگر، هرچند، رنگ هایی مانند آبی و بنفش می توانند مشتریان شما را گرسنه تر کنند.

همچنین هنگام انتخاب یک طرح رنگی برای منو، می خواهید مطمئن شوید که رنگ های شما یکدیگر را تکمیل می کنند و از یک تم سازگار برخوردار هستند. علاوه بر این، رنگ بندی شما باید با نام تجاری شما همخوانی داشته باشد. بنابراین، شما نمی توانید در منوی یک رستوران دوستدار کودک یک منوی آبی یا منوی قهوه ای خنثی داشته باشید.

قلم و تایپوگرافی

فونت مورد استفاده شما اغلب هنگام طراحی منو مهم است، اما یک قلم خوب طراحی شده می تواند به شما در تسهیل فروش کمک کند. در اینجا چند نکته برای انتخاب بهترین فونت برای منو آورده شده است:

قلم و تایپوگرافی منو

موارد منو خود را از اندازه قیمت های خود بزرگتر کنید. اگر قیمت های شما خیلی برجسته نمایش داده می شود، مشتریان به جای آنچه بیشتر از همه جذاب است، ارزان ترین کالای مورد نظر را انتخاب می کنند. می توانید برای نام اقلام خود از حروف بزرگ و پررنگ استفاده کنید، اما هنگام توصیف ظرف، از یک ظاهر طراحی کوچک و معمولی استفاده کنید.

آیا می دانید یک منوی رستوران تا چه اندازه پتانسیل افزایش مشتری برای شما را دارد؟ برای اطمینان از صحت این موضوع، صاحبان رستوران ها باید منویی را طراحی کنند که نه تنها دارای یک طرح عالی، بلکه آموزنده و آسان نیز باشد.

یک منوی خوب طراحی شده باید به مشتریان رستوران ها کمک کند تا غذای خود را راحت تر انتخاب کنند و در عین حال پر سود ترین مواد غذایی را نیز برجسته کنند. هنگامی که شما با طراحی منوی رستوران کار خود را تمام کردید، منو باید نشانگر برند تجاری رستوران شما و همچنین کیفیت غذا، و قیمت گذاری باشد.

درج قیمت در منو

به جای لیست کردن قیمت ها، از پایین ترین و بالاترین قیمت، منو را تغییر دهید تا انتخاب کردن کمترین اقلام قیمت ها برای شام برای مشتریان دشوارتر باشد. ترزا کیم، تحلیلگر و محقق در مقاله ای در سال 2014 برای اخبار آمریكا می گوید، غذای مهم و خوشمزه رستوران خود را در صدر لیست یا در هر دسته قرار دهید، زیرا احتمالاً مشتریان اولین مورد را انتخاب می كنند. این نتیجه یک مطالعه سیبیل یانگ و شرل E. کیمز 2009 بود که در ژورنال بین المللی مدیریت مهمان نوازی منتشر شد.

توضیحات منو

کیم می گوید، توصیفات تصویری بیشتر فروش دارند، بنابراین یک تصویر از کالای غذایی را بکشید تا مشتریان را به سفارش خود جذب کنید. به عنوان مثال، ” غذای ساخته شده از گوشت گاو با کاهو ترد، گوجه فرنگی رسیده، قارچ های سس شده و سس خانگی” بهتر از یک پنیر معمولی قدیمی به نظر می رسد.

کاغذ

رنگ منو به مشتریان کمک می کند تا جو رستوران را درک کنند. به عنوان مثال، یک رستوران زیبای جوانان یک منوی چاپ شده روی کاغذ های ضخیم بژ نیاز دارد.یک رستوران خانوادگی که غذاهای مورد علاقه بچه ها را ارائه می دهد از یک کاغذ با رنگ روشن استفاده می کند تا فضایی جالب را نشان دهد.

کاغذ منو

گرافیک

در صورت لزوم،طرح های گرافیکی را اضافه کنید، مانند موارد برجسته یا منوهای کودکان. همچنین برای تصویر غذا می توانید از گرافیک نیز استفاده کنید. برای برجسته کردن موارد خاص  ممکن است از بلوک های رنگی یا حاشیه ای استفاده کنید .

فونت

برای نام غذاها از یک قلم بزرگ جسورانه – 14 یا 12 نقطه استفاده کنید – به دنبال توضیحی که از یک فونت 12 یا 10 نقطه ای استفاده می کند. از قرار دادن فونت های کوچکتر برای متناسب کردن همه چیز در این منو خودداری کنید، زیرا با این کار منو فقط شلوغ به نظر می رسد و سفارش آن را دشوار می کند. موارد منو را با حاشیه سود بالا در قلم های متضاد و جسورانه لیست کنید. به عنوان مثال، اگر منوی شما سبز کمرنگ است، از یک قلم بنفش تیره، آبی تیره یا سبز تیره برای برجسته کردن مواردی که می خواهید استفاده کنید.

طراحی یک منو خوب

چه چیزی باعث ایجاد یک منوی خوب می شود؟

یک منوی خوب از رسالت رستوران خود پشتیبانی می کند و باعث می شود تجربه وعده های غذایی ساده و راحت باشد.

به عنوان مثال منوی غذاهای فست فود  باید انتخاب سریع و آسان را ارائه دهند.

از کجا شروع کنیم:

مرحله 1: تمرکز کنید

اگر منویی طراحی می کنید، باید با هویت رستوران خود شروع کنید. هدف شما چیست؟ چه چیزی شما را خاص می کند؟

مانند هر شغل دیگر، مهم است که رستوران ها به طور واضح تعریف کنند که چه کاری انجام می دهند، چه کسانی در خدمت آنها هستند و چگونه این کار را انجام می دهند.

بهترین روش برای انجام این کار مشخص کردن این موارد است:

  • نام رستوران
  • نوع رستوران
  • مشتریان هدف
  • تجربه و خدمات

مرحله 2: طراحی

هنگامی که هویت و غذاهای اصلی رستورانتان را تعیین کنید، طراحی منوی شما آغاز می شود و می توانید موارد مناسب را بفروشید! برای انجام این کار، باید عناصر طراحی و قالب بندی منو را در نظر بگیرید.

در اینجا دو سؤال ساده وجود دارد که می توانید از آنها برای درجه بندی منو استفاده کنید:

  • آیا خواندن / پیمایش منو برای مخاطبانتان آسان است؟ آیا منو غذاهای اصلی شما را ارتقا می بخشد؟
  • خواندن فهرست های کارآمد با تصمیم گیری های ساده برای تهیه شام ​​آسان است?
  • خوانایی، سازماندهی و چیدمان منو در نهایت تعیین می کند که چقدر منو موثر است.
  • طراحی خوب توجه خواننده را به مناطق خاصی از صفحه جلب می کند. نکته های مهم درباره طراحی بروشور، و رعایت همان اصول مستقیماً در فهرست های منوی رستوران ها اعمال می شود.

اگر می خواهید که با یک طراحی منوی بسیار جذاب کسب و کار خود را رونق ببخشید و ایده های نو را به رستوران خود وارد کنید با کارشناسان چاپ و بسته بندی تاپ پک ارتباط برقرار کنید. و منوی دلخواه خود را سفارش داده و در سریع ترین زمان تحویل بگیرید.

محصولات فست فودی تاپ پک
منبع

واتساپ
whatsapp ar